قیمت رمزارز های شهرکوین
BitCoin
31,555 USD
773,086,864 IRR
Ethereum
1,319 USD
31,265,404 IRR
Bitcoin Cash
426 USD
10,439,955 IRR

قیمت بر اساس دلار و تومان

ارز رمزنگاری شده، ارز دیجیتال، پول رمزی، رمز ارز و... کدام درست است؟

زمان ارسال : 2018-11-23 12:34

نام صحیح و متداول این پولهای جدید به انگلیسی Cryptocurrency (کریپتو کارِنسی) است. علت صحیح بودن این نام استفاده از عبارت Crypto مخفف Cryptography/Cryptographic (کریپتوگِرافی) است که اشاره به استفاده از رمزنگاری در این نوع ارزها دارد و حالا به فارسی چه خواهد شد؟
اطلاعات بیشتر در ادامه ی مطالب...

نام صحیح و متداول این پولهای جدید به انگلیسی Cryptocurrency (کریپتو کارِنسی) است. علت صحیح بودن این نام استفاده از عبارت Crypto مخفف Cryptography/Cryptographic (کریپتوگِرافی) است که اشاره به استفاده از رمزنگاری در این نوع ارزها دارد (پایه فناوری زنجیره بلوک Blockchain بلاکچین) و از این طریق این نوع ارزها را از سایر ارزهای دیجیتال دیگر کاملاً متمایز می‌کند.

البته در انگلیسی از Digital Currency هم استفاده می‌شود منتها این واژه جدید نیست و کاربرد آن هم فقط به Cryptocurrency ها محدود نمی‌شود، نکته جالب اینجاست که با فراگیر شدن کریپتو کارنسی‌ها آرام آرام این واژه نیز در حال تبدیل شدن به نام اختصاصی برای این نوع از ارزها است! هر چند که هنوز در مقایسه با واژه Cryptocurrency چندان استفاده نمی‌شود.

نگاهی بیاندازیم به آمار گوگل و کاربرد این واژه ها را مقایسه کنیم:و اما در فارسی ما همان مشکل همیشگی را داریم، واژه ای جدید که ترجمه مشخصی برای آن وجود ندارد و هر کسی بنا به سلیقه خود تصمیم می‌گیرد از کدام استفاده کند.

مشکل اول سر خود واژه Currency کارِنسی است که می‌توان آن را به “پول” هم ترجمه کرد. اگر بخواهیم دقیقتر به موضوع بپردازیم مراجعه به فرهنگ لغت حداقل تا حدی صورت مسئله را مشخص می‌کند. چیزی که توجه من را جلب کرد عبارت پول بیگانه بود. اگر فرض را بر این بگذاریم که کریپتو کارنسی‌ها پول بیگانه هستند احتمالا همان ترجمه ارز دقیقتر باشد. ولی سوال این است که آیا پولِ بیگانه هستند؟ چون ماهیت اکثر این ارزها غیر متمرکز بودنشان است یعنی در واقع هم برای همه هستند و هم برای هیچکس!

برگرفته از فرهنگ لغت دهخدا و معین :

( اَ ) [ په . ] (اِ.) 1 – بها، قیمت ، ارزش . پول خارجی ، پول بیگانه ۱. پول، پول بیگانه، سعر، ۲. ارج، ارزش، بها، قیمت ، رتبه، قدر، مرتبه، مقام ،. ارژن، بخورک ≠ بیارز ارز. [ اَ ] (اِ) (از پهلوی ارژ) بها. (برهان ). قیمت . (ربنجنی ) (مهذب الاسماء) (جهانگیری ) (غیاث اللغات ). ارزش . (برهان ). ارج . اخش . نرخ . ثمن

در ادامه اگر بخواهیم همان واژه صحیح انگلیسی یعنی Cryptocurrency (کریپتو کارنسی) را در نظر بگیریم عبارت Crypto را هم می‌شود به “رمزنگاری شده”، “رمزی” و یا “رمزپایه” ترجمه کرد. با توجه به اینکه Crypto خودش مخفف است احتمالا ترجمه “رمزی” یا “رمزپایه” دقیقتر باشد. در سایت ویکیپدیا فارسی از ارز رمزپایه استفاده شده است ولی بعضی “ارزِ رمزینه”، “رمز ارز”، “رمزینه ارز”، “پولِ رمزی” هم ترجمه کردند. من شخصاً “رمز پول” را ترجیح می‌دهم شاید خیلی دقیق نباشد ولی مختصر و مفید و ساده است و شاید تا حدی ماهیت آن را هم مشخص می‌کند.

البته شاید تعجب کنید که واژه‌ای که در حال حاضر در فارسی بیشترین استفاده را دارد هیچکدام از اینها نیست، بلکه معادل نیمه فارسی همان واژه کمتر استفاده شده انگلیسی یعنی Digital Currency است. بله “ارز دیجیتال” به نظر می‌رسد در فارسی، در حال حاضر تبدیل به نام رسمی این نوع ارزها شده است.البته این آمارها را نمی‌توان تنها معیار دانست و قرار هم نیست همه از همین نام استفاده کنند. به نظرم اگر سعی کنیم آگاهی عمومی را نسبت به ماهیت این نوع ارزها بیشتر کنیم خود مردم به استفاده از نام صحیح آن بیشتر گرایش پیدا می‌کنند. شاید تا آن موقع فرهنگ سرای زبان فارسی هم غافلگیرمان کرد و از یک واژه آنچنانی تمام ایرانی رونمایی کرد!منبع : راه بیت کوین

از نظر مدیرهای شهرکوین بهتر است از خود کریپتوکارنسی یا رمزارز استفاده کنیم ، استفاده از کلماتی مانند ارزرمز یا ارزدیجیتال شاید برای ما روان و زیبا باشد ولی این باعث فرهنگ غلط در کشورمان خواهد شد و ممکن است بعدا در روابط بین اللملی کمی خنده دار باشد.
استفاده از رمزارز بسیار مناسب تر باشد چون کریپتوکارنسی از دو کلمه کریپتو (crypto) + کارنسی (currency) تشکیل شده است که کریپتو (crypto) به معنی رمزنگاری و کارنسی (currency) به معنی ارز می‌باشد بنابراین در معنای لغوی فارسی، کریپتوکارنسی به معنای ارز رمزنگاری شده می‌باشد.

شهرکوین ، اخبار رمزارزها

نظرات کاربران

نظر شما پس از بررسی پشتیبانی نمایش داده می شود.


مطالب تصادفی شهرکوین

ارسال بیت کوین با پرایوت کی

تاریخ : 2019-06-27
در این مطلب یاد میگیریم چطور میتونیم با پرایوت کی بیت کوین انتقال بدیم ، این آموزش برای انتقال بیت کوین برای پیپیر والت (کیف پول کاغذی مناسب خواهد بود) ، اپلیکیشن استفاده شده در این آموزش با اپلیکیشن بلاک چین می باشد که میتوانید از طریق گوگل پلی دانلود و استفاده نمایید.
اطلاعات بیشتر در ادامه ی مطالب...
ادامه مطلب ...


احکام مالیاتی مراکز استخراج رمزارزها

تاریخ : 2019-12-19
سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای احکام مالیاتی مراکز استخراج رمزارزها را برای اجرا ابلاغ کرد که بر اساس آن ، در صورت بازگشت ارز حاصل از صادرات رمزارزها به چرخه اقتصادی، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

ادامه مطلب ...


فروش اتوماتیک بیت کوین

تاریخ : 2020-02-05
در سال هایی که در خدمت دوستان بودیم ، فروش بیت کوین به صورت کاملا دستی انجام می شد و حالا باید با افتخار اعلام کنیم که فاز اول فروش بیت کوین به صورت اتوماتیک در سایت شهرکوین راه اندازی شده و کاربران میتونن بعد از احرازهویت تلفن ثابت بیت کوین خودشون رو به فروش بگذارند.
ادامه مطلب ...